FONTOS: Az illóolajok használata előtt mindig kérjük ki egy orvos vagy szakképzett aromaterapeuta véleményét. Ennek elmulasztásáért felelősséget nem vállalunk.
1. Mik is azok az illóolajok?

Az illóolajok, más néven esszenciális olajok, az egyes növényekben található elegyek, amelyek a növénynek az aromáját adják, és védik a zord időjárástól és a bogaraktól.
Ezek az illékony elegyek a növényben folyékony halmazállapotban találhatóak meg, azonban szobahőmérsékleten villámgyorsan gázzá változnak és illatossá teszik a levegőt. Ezért érezhető például a levendula illata a virágárus mellett elsétálva is.
Ahogy az illóolajok feloldódnak a levegőben, kölcsönhatásba lépnek az agyunkban lévő szenzorokkal, és így fejtik ki jótékony hatásukat (erre még később visszatérek).
Az illóolajok használata nem modern hókuszpókusz és nem átverés.
A növényekből kivont illatos keverékeket már egészen régóta alkalmazza az emberiség a létező legkülönfélébb célokra: aromaterápiára, szépségápolásra, vallási szertartásokon kellékként és főzésre is.
Az ókori egyiptomiak a növényalapú keverékeket használták szépségápolásra, főzésre, temetkezési szertartásokhoz és egyéb vallási ceremóniákhoz.
V. Ramszesz múmiájának elemzése közben felfedezték a boróka, az illatos mirhafű és a kámfor elegyeit, mely alátámasztja az aromatikus elegyek szerepét a szent temetési szertartásokon.
A rómaiaknál az illók a kultúra és az egészség szerves részét képezték. Gyakran használtak növényi kivonatokat masszázsra, parfümre és illatos fürdőkre. Az ebből a korból megmaradt egészségügyi okiratok szerint az illóolajokat széles körben használták az egészségügyi hasznaik miatt.
Az illóolajok modern kori használata a 19. századi Franciaországban kezdődött. A században a kémia komoly fejlődésen ment keresztül, így az összetettebb kivonati eljárások révén a növényekben lévő aromák kinyerése is jóval sikeresebb lett. René Gattefosse, egy századbeli kémikus használta először az “aromaterápia” kifejezést.
Az illóolajok használata olyannyira elterjedt a francia orvosi gyakorlatban, hogy egyes illóolajokat csak kifejezetten orvosi receptre lehet felírni.
Az illóolajokat különleges lepárlási eljárással, speciális gépezettel nyerik ki az őket tartalmazó növényekből.
Például a citrusolajoknál a gyümölcs kérgéből nyerik ki az esszenciális olajat.
2. Mire jók az illóolajok?
A rövid válasz: sokmindenre.
A hosszabb válasz: mindenkinek megvannak a maga igényei és preferenciái, de az illóolajok vannak annyira sokoldalúak, hogy ki tudják ezeket elégíteni.
Mikor lehet hasznos számodra az illóolaj?
Ha
1) gyakran aggódsz amiatt, hogy olyan házi tisztítószereket vagy illatosítókat használsz, amelyek erős kemikáliáknak vagy toxinoknak teszik ki a családodat
2) száraz a hajad vagy a fejbőröd
3) szükséged van olyan termékekre, amelyek a bőrödet fiatalítják és egészségessé teszik
4) alkalmanként emésztési zavarokkal küszködsz
5) nyaki vagy fejfájástól szenvedsz
6) a szezonális és környezeti hatások (pl. frontváltozás a szívbetegeknek) veszélyeztetnek
7) az egészséges immunrendszert szeretnéd tovább erősíteni
8) szereted megbolondítani az ételeket természetes és markáns ízesítőkkel
ezek közül bármelyik igaz rád, az illóolajoknak több van az életedben, mint gondolnád.
Az ókorban az emberek az illóolajokat főként az egészségük javítására használták. Bevett szokás volt az alkalmi bőrirritációt az illóolajokkal nyugtatni, illetve az egészséges emésztést és a megfelelő szájhigiéniát is az esszenciális olajok alkalmazásával elősegíteni.
Minden illóolajnak megvan a saját előnye. Néhány esszenciális olaj a tisztításban és a méregtelenítésben erős, más olajak pedig a bőrnek nyújtanak szenzációs nyugtató érzéseket.
3. Hogyan lehet használni az illóolajokat?
Az illóolajoknak 3 fő felhasználási módja van: aromatikus (belégzéssel történő) felhasználás, bőrre való felvitel, és belső felhasználás (például nyelv alá cseppentés).
Belégzéssel történő felhasználás
Az egyik módja az esszenciális olajok varázsainak átélésére azok belégzése, különösen, ha a hangulatunkat akarjuk javítani.
Az olaj kémiai struktúrájától függően feldobja a hangulatunkat vagy éppen megnyugvást ad.
A párologtatás az aromatikus illóolaj-használat egyik leghatékonyabb módja, főleg, ha aromaterápiás diffúzoron keresztül párologtatunk.
Az aromaterápiás diffúzorok egy egész olajat köddé vagy mikroszkópikus cseppekké tudnak változtatni, így hosszabb időn át tudod élvezni az esszenciális olajok varázsát.
Fontos, hogy olyan diffúzort használjunk amelyik nem változtatja meg az olaj vegyi összetételét a hőhasználat miatt.
Ezért fontos, hogy olyan diffúzorokat használjunk, amelyek vizet vagy hideg levegőt használnak az illóolaj elpárologtatásához, mint például a VoodX aromaterápiás diffúzorai.
Bőrre való felvitel
Az esszenciális olajok előnyeit bőrön keresztül is nyugodtan élvezhetjük, melyért a bőrünk és a testünk más részei is hálásak lesznek.
A kémiai összetételük miatt az illóolajok könnyen behatolnak a bőrbe és koncentráltan tudnak hatni azon a területen, ahova felvisszük őket.
Azonban mivel könnyen hatolnak be a bőrbe, hamar felszívódnak, így csak rövid ideig hat, ezért érdemes vivőolajokat alkalmazni.
A vivőolajok nagyban el tudják nyújtani az illóolajok felszívódását, így egyrészt hidratálja a bőrt, másrészt tovább tartanak az olajok jótékony hatásai is.
Na de mi az a vivőolaj?
A vivőolajok zsíralapú anyagok, amelyeket az esszenciális olajok higításához használunk.
A vivőolaj szó szerint “elviszi” az illóolajt a célterületre és segít megelőzni az esetleges bőrérzékenységeket az olaj higításával.
Fontos! Azt, hogy mikor és hogyan higítsuk az olajokat az alapján kell eldöntened, hogy hogyan használod az olajat, milyen az olaj összetétele, illetve, hogy mennyire vagy érzékeny rá.
Egyes illóolajokat mindig fel kell higítani, ha bőrön át akarjuk élvezni őket. Ilyenek a fahéj, az oregánó, a citromfű és a muskátli olajak.
Az ajánlott higítási arány: 3 csepp vivőolajhoz adjunk hozzá 1 csepp esszenciális olajat.
A leghasznosabb célterületek közé tartozik a nyak, a homlok, a mellkas és a has, illetve a kezek, a lábak és talpak.
Érdemes elkerülni az illóolajok felvitelét egyes arcterületekre, például a szem környékére, illetve a fülbe sem szabad esszenciális olajat cseppenteni.
Belső felhasználás
Ha szoktál citromot enni vagy szépségápolásra használni, egy illóolaj már része az étkezésednek és a napi rutinodnak.
Amikor beveszel egy illóolajat, az egyenesen a véráramba kerül a bélrendszeren keresztül, és onnan pedig a tested többi részébe jut.
Mint már említettük, az esszenciális olajok zsírban oldódnak, így könnyen tudja szállítani a vér őket a testedben, a máj lebontja őket, majd salakanyagként távoznak a szervezetedből.
! FONTOS: az illóolajok, akárcsak a vitaminok és az ásványi anyagok, nem kívánt hatással lehetnek szervezetünkre, ha nem megfelelő dózisban fogyasztjuk őket. Azt is fontos észben tartani, hogy nem minden illóolajat lehet belsőleg alkalmazni.
Ha kikértük a megfelelő szakvéleményeket, és zöld utat kaptunk, akkor itt van néhány tuti tipp a belsőleg való alkalmazásra:
1. Tegyünk pár cseppet az italunkba.
2. Tegyünk illóolaj cseppeket a Veggie Caps-be és öblítsük le őket vízzel.
3. Adjunk hozzá pár cseppet a joghurtunkhoz.
4. Milyen olajjal kezdjek?
Érdemes olyan olajjal kezdeni, amelyik egyszerű, és sok felhasználási módja van.
Ezért ajánljuk a levendulát vagy a teafaolajat.
A levendula nyugtató hatású mind az elmének, mind a bőrnek, és elősegíti az alvást.
A teafaolaj pedig kiváló fertőtlenítő szer, és emellett kifejezetten potens baktérium- és vírusölő is tud lenni (de csak a koronavírus miatt ne vedd meg, nem tudni, hogy milyen hatékony ellene, így nem akarunk abba a hitbe ringatni, hogy nálunk van a koronavírus elleni csodaszer).